Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Bratia Rakovskoci

Rakovo v minulosti preslávili nadaní básnici a učenci, na svoju dobu pokrokovo zmýšľajúci bratia Rakovskovci.

Zvlášť Martin Rakovský bol prvým slovenským humanistom, sa nám javí ako najväčšia osobnosť našej literatúry v XVI. str. jednak pre prekvapujúcu pokrokovosť a pozornosť ktorú venuje ľudu a vôbec spoločenským otázkam, jednak pre hlbšie pohľady teoretické.
Narodil sa v tridsiatych rokoch XVI. str. v Rakove. Základy vzdelania dostal u humanistu Leonharda Stöckela v Bardejove a u reformátora Filipa Melanchtona vo Wittenbergu v Nemecku. V štúdiu pokračoval v Prahe, kde sa zásluhou profesora Matúša Kolína dostal do humanistického krúžku Jána Hodějovského st. Čoskoro si tu získal priateľov a priaznivcov , ako bol básnik Sixt z Ottersdorfu, kronikár Martin Kuthen, prírodopisec Tomáš Hájek z Hájku a iní.

Roku 1556 odišiel za učiteľa do Žatca a neskôr za správcu školy do Loun. Od jesene 1559 pôsobil v Bratislave ako pisár uhorskej kráľovskej komory, potom sa stal turčianskym podžupanom. Zomrel náhle roku 1579 pri návšteve svojho brata v Kutnej Hore.
Treba krátko spomenúť aj dvoch mladších bratov Martina Rakovského, Mateja a Mikuláša. Obaja nasledovali svojho staršieho brata nielen v štúdiu na pražskej univerzite, kde tiež dosiahli hodnosti bakalára a magistra, ale aj v literárnych ambíciách ktoré im dopomohli k členstvu v Hodějovskom básnickom krúžku.

Matej Rakovský sa narodil roku 1537. Po štúdiách sa stal správcom školy v Kutnej Hore a hneď v nasledujúcom roku v Jihlave, kde 19.októbra 1562 zomrel náhle na mor.

Najmladší z trojice bratov Mikuláš Rakovský bol celý život správcom školy v Kutnej Hore. Tam sa bohato oženil (1569) a roku 1586 i zomrel.

(Rozsiahlejší životopis Martina Rakovského, ako aj jeho kompletné dielo nájdete na stránkach Zlatého fondu dennika SME)